Laserowe usuwanie tatuaży

Bezpieczne usuwanie tatuaży nie jest prostym zadaniem, zastosowanie profesjonalnego sprzętu to podstawa, zabiegu nie musi wykonywać lekarz tak samo jak nie wykonuje tatuaży lekarz. Jednak proces usuwania tatuaży powinna wykonywać osoba doświadczona która na co dzień się tym zajmuje bo tylko w tedy mamy gwarancję przejścia bezpiecznie przez całą procedurę usuwania.

Usuwanie tatuaży laserem

    Obecnie najbardziej popularną i najskuteczniejszą metodą jest usuwanie tatuaży przy pomocy laserów które rozkładają cząstki atramentu. Rozbity w ten sposób barwnik jest wchłaniany przez układ odpornościowy naśladując naturalne procesy gojenia. Każdy rodzaj pigmentu absorbuje inne widma światła dlatego laser musi być zdolny do emitowania odpowiedniej energii w danym spektrum światła. Niektóre pigmenty takie jak żółty, tusze fluoroscencyjne są trudne lub nawet niemożliwe do usunięcia ponieważ przekraczają widmo emisji światła jakie lasery są w stanie wytworzyć. Ostatnio produkuje się atramenty w kolorach pastelowych zawierających wysokie stężenie dwutlenku tytanu który jest wysoce odblaskowy co wręcz uniemożliwia usunięcie takich tatuaży ponieważ światło jest odbijane a nie pochłaniane przez barwnik. Dlatego złotym standardem jest stosowanie laserów Q-switched które potrafią wytworzyć wiązkę światła o różnej długości fali świetlnej. Lasery produkowane po 2006 roku w większości posiadają takie właściwości jednak stosowanie nowych barwników z różnymi dodatkami utrudnia metody usuwania tatuaży. W czasie zabiegu promień lasera przechodzi przez skórę nieszkodliwie kierując swoją moc jedynie w barwnik. Ponieważ cząstki pigmentu są bardzo złożonymi związkami chemicznymi składającymi się z bardzo długich cząstek to procesu usuwania nie da się wykonać w czasie jednego zabiegu. W celu uzyskania efektu całkowitego usunięcia należy wykonywać proces seriami w odstępach kilku tygodni w celu zagojenia się ran.

    Pierwsze eksperymenty przeprowadzono w latach 60 XX wieku przy zastosowaniu krótkoimpulsowych laserów. W roku 1979 zastosowano laser argonowy u 28 pacjentów z ograniczonym powodzeniem. W 1978 zastosowano lasery z dwutlenkiem węgla, jednak nie przynosił on pożądanych efektów a jednocześnie powodował blizny. W latach 80 prowadzono dalsze badania nad laserami rubinowymi i jednoznacznie stwierdzono że traktowanie tkanek takimi laserami nie powoduje zmian mutagennych w zdrowych obszarach i można je bezpiecznie stosować (źródło wikipedia.pl). To pokazuje że stosowanie ich jest bezpieczne bez ryzyka rozwoju zmian nowotworowych. W związku z tym pierwsze lasery do komercyjnego zastosowania pojawiły się pod koniec lat 80.

   Tatuaże składają się z tysięcy cząstek pigmentu zawieszonych w skórze. Są one jednak zbyt duże aby naturalne procesy leczenia zdolne były je usunąć, dlatego pozostają one trwale w organizmie. Działanie na nie laserem powoduje ich rozgrzanie i podzielenie na mniejsze kawałki które organizm jest już sam w sanie usunąć.

    Cały proces usuwania ma charakter fotochemiczny. Energia lasera pochłaniana jest przez cząstki atramentu w bardzo krótkim czasie, w nanosekundach. Z tego powodu barwnik może rozgrzać się do kilku tysięcy stopni, jednak energia ta gwałtownie zmienia się w fale mechaniczną. Fala ta rozprzestrzenia się w tkance do około. Tkanki są niewrażliwe ta to ponieważ po prostu wibrują. Selektywne niszczenie pigmentów zależne jest od czterech czynników :

  • głębokości wnikania światła w skórę aby sięgnąć barwnika
  • kolor pigmentu musi powodować że bardziej on niż skóra do około będzie pochłaniać światło lasera
  • czas impulsu musi być bardzo krótki aby ciepło nie rozeszło się za szybko do tkanki
  • podczas każdego impulsu należy dostarczyć tyle energii aby rozbić cząstki barwnika na mniejsze fragmenty, gdy energia będzie za niska to nie nastąpi rozbicie

    Jedynymi urządzeniami obecnie dostępnymi na rynku są lasery Q-switched.

usuwanie tatuaży lublin

Laser Look, ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090

AdHoc

© 2010 AdHoc, Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon strony: GRX.pl