Laserowe usuwanie tatuaży

Ważną kwestią jest pielęgnacja rany po zabiegu laserowego usuwania tatuaży. Należy go pielęgnować tak samo jak po jego wykonaniu, tylko w ten sposób możemy bez żadnych powikłań przejść przez cały proces. Nasza kosmetyczka poinformuje Ciebie o tym jak należy postępować po zabiegu.

Postepowanie po zabiegu i mozliwe powikłania

Postępowanie po zabiegu

    Bezpośrednio po zabiegu obserwuje się białe przebarwienie, czasem nawet z krwawieniem. Prawdopodobnie to białe przebarwienie jest rezultatem szybkiej, uformowanej w ciepło pary lub gazu, powodującego dezaktywację skóry i naskórka. Zaobserwowane krwawienie oznacza uszkodzenie naczyń spowodowane falami fotoakustycznymi, które powstają w wyniku oddziaływania lasera na pigment tatuażowy. Minimalny obrzęk i rumień sąsiedniej normalnej skóry zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Następnie na całym tatuażu pojawia się skorupa, która zanika po około dwóch tygodniach po zabiegu. Jak wspomniano powyżej, w tej skorupie można znaleźć pigment do tatuażu. Po zabiegowe leczenie ran obejmuje prostą pielęgnację ran i opatrunki. Ponieważ stosowanie światła laserowego jest sterylne, nie ma potrzeby stosowania miejscowych antybiotyków. Ponadto miejscowe maści antybiotykowe mogą powodować reakcje alergiczne i należy ich unikać. Zanikanie tatuażu zostanie zauważone w ciągu następnych ośmiu tygodni, a poziomy energii powtórnego leczenia można dostosować w zależności od obserwowanej reakcji.

Skutki uboczne i powikłania

    W około połowie przypadków występują przejściowe powikłania po zabiegu, zwykle szybko ustępują ale mogą się utrzymywać nawet do 6 miesięcy po zabiegu. Rzadko są one trwałe a skutkują niewłaściwym postepowaniem pacjenta po zabiegu. Przebarwienia skóry są w głównej mierze związane z typem karnacji typu IV,V i VI (od oliwkowego do ciemno czarnego) są bardziej podatne na przebarwienia niezależnie od długości zastosowanej wiązki lasera. Przeważnie w takich sytuacjach stosowanie środków przeciw słonecznych lub hydrochynion powoduje cofanie się zmian. Ciemna skóra jest bardziej podatna na hipopigmentacje jednak u osób z jasną karnacją tez mogą wystąpić takie objawy ale przeważnie występują one po kilku sesjach. W takich wypadkach można zwiększyć przerwę miedzy sesjami lub zrobić dłuższą kilku miesięczną przerwę. Bardzo często po zabiegu tworzy się skorupa w miejscu zabiegu i jest to normalna reakcja. Bardzo ważne jest aby pacjent nie ruszał jej i nie zrywał ponieważ wczesne jej zerwanie zwiększa szanse na powstanie blizn. Miejscowe reakcje alergiczne po laseroterapii są tez możliwe. Przykładem może być stosowanie żółtego siarczku kadmu który stosuje się w celu rozjaśnienia czerwonej barwy, wtedy może wystąpić fotoalergia. Reakcja jest również powszechna w przypadku czerwonego atramentu, który może zawierać cynober, siarczek rtęci. Mogą występować rumień, świąd, a nawet stan zapalny, grudki brodawkowe lub ziarniniaki. Reakcje są ograniczone do miejsca tatuażu. Leczenie polega na unikaniu ekspozycji tatuażu na słońce, stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, zastrzykach steroidowych a w skrajnych przypadkach na chirurgicznym wycięciu. Praktyka pokazała że pewna grupa pigmentów zawierających tlenek żelaza lub dwutlenek tytanu zmienia kolor po zastosowaniu wiązki lasera Q-switched. Takie odcienie jak jasnoczerwone, białe, brzoskwiniowe, jasnobrązowe oraz niektóre zielone zmieniają odcień na czarny. Powstała w ten sposób nowa barwa jest ciężka do usunięcia i wymaga większej ilości sesji, i nowy tatuaż można w kolejnych sesjach traktować jako czarny. Barwnik jest ten często stosowany w barwnikach kosmetycznych. Stosowanie laserów Q-switched bardzo rzadko powoduje powstawanie dużych buli, jeśli pacjent przestrzega zaleceń i nie manipuluje w powstających strupach ryzyko to jest minimalne.

powikładnia po usuwaniu tatuaży skutki laserowego usuwania tatuażu powikłania laserowego usuwania tatuaży
Materiały pobrane ze strony www.ncbi.nlm.nih.gov

Laser Look, ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090

AdHoc

© 2010 AdHoc, Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon strony: GRX.pl